fbpx

   Oravský Biely Potok 184, 027 42            +421 902 525 950             info@chatykatka.sk

O nás

O nás

Sme viac ako len chaty. Sme destinácia, kde si prídu na svoje rodiny s deťmi, ale aj partie priateľov.

Ponúkame ubytovanie v dvoch samostatných chatách, ktoré sú situované v krásnej záhrade s všadeprítomnou zeleňou a množstvom priestoru na aktivity pre celú rodinu.

Objavte miesto, v ktorom môžete načerpať sily, spomaliť a relaxovať. Naším zámerom je vytvoriť nezabudnuteľné zážitky prostredníctvom jedinečnej atmosféry a komfortného ubytovania.

História

História

Dejiny chát siahajú do roku 1949,
z ktorého sa zachoval nákres väčšej chaty.

Stavba bola dokončená v roku 1953 a už v tej dobe slúžila ako rekreačný objekt pre cirkevných hodnostárov. Dnešnú podobu získala chata v roku 1997, keď Katarína a Dušan Valekovci dokončili rekonštrukciu budovy a priľahlého pozemku. Odvtedy bola využívaná ako ubytovacie zariadenie pre turistických návštevníkov, ktorých sem láka predovšetkým prírodné bohatstvo regiónu. Menšia chata bola postavená o 5 rokov neskôr, keď nastala potreba ďalšieho rozšírenia ubytovacej kapacity. V roku 2006 musela chatka prejsť z dôvodu požiarukompletnou opravou. V súčasnosti sa o rozvoj ubytovacieho zariadenia starajú synovia, ktorí ich prevádzkujú pod názvom Chaty Katka.

Oravský Biely Potok je najstaršou obcou v Studenej doline,
ktorá sa preslávila predovšetkým kamenárskou výrobou.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1556. Najmenej od roku 1715 sa stala jedným z najvýznamnejších stredísk kamenárskej výroby na Orave. Zameraná bola na výrobu osiel, mlynských kameňov,ale aj pomníkov, reliéfov a sakrálnych plastík. Koncom 19. storočia boli v obci až 3 kameňolomy.

“Z kameňolomov najviac si zaslúži zmienku bielopotocký, v ktorom dobývajú pieskovec bielej farby; zručne vyrábajú z neho rozličné nádoby, náradie, sochy, kamenné stĺpy a ozdoby.”
(G. Ďurkovič – Notitia historico-geographica Comitatus Arvensis, 1805)

Miestni kamenári sa v poslednom období snažia nadviazať na bohatú kamenársku tradíciu obce, a preto sa tu od roku 2006 organizujú tvorivé stretnutia kamenárov zo Slovenska aj zahraničia.